ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER

Zásnubný prsteň

Dnes mnohí považujú snubné prstene za samozrejmé a väčšinou sú dávané bez toho, aby ľudia poznali ich skutočný význam. Zásnubné prstene sú viac ako len krásnym šperkom – sú symbolom lásky a vernosti.

 

Odkiaľ však tieto šperky pochádzajú?

Údajne pochádzajú zo starovekého Egypta, kde sa verilo, že cez prstenník ľavej ruky prechádza dôležitá žila, cez ktorú prúdi krv priamo do srdca. To je aj dôvodom prečo sa prstenník na ľavej ruke stal akýmsi oficiálnym prstom, na ktorom do dnešného dňa ľudia nosia prstene. V tých časoch však  prstene neboli vyrábané z drahých kovov, ale z rastlín, z ktorých sa vyrábali kruhy. Tie potom ženy nosili na prstenníku ako prstene. Kruh v tomto prípade znamenal nekonečnosť a večnú lásku.

Presuňme sa teraz do Grécka, kde ich muži dávali na znak starostlivosti a lásky ešte pred uzavretím manželstva. Darovanie takéhoto prsteňa však nie vždy znamenalo ponuku na manželstvo, niekedy sa dávali podobným spôsobom ako sa dávajú dnes náramky priateľstva.

Zásnubné prstene, také aké ich poznáme dnes, čiže s drahými kameňmi zasadenými do vzácneho kovu si začali vymieňať a nosiť členovia Európskych panovníckych dvorov približne v 15. storočí. Prvým, ktorý takto svojej vyvolenej Márií Burgundskej, prsteň daroval bol arcivojvoda Maximilián. Stalo sa to vo Viedni v roku 1477. Šlo o veľmi krásny bohato zdobený zlatý prsteň s veľkým diamantom. Maximilián tým spustil nový trend prsteňov s drahým kameňom. Hoci oficiálne bol prsteň len predsvadobným darom ľud dar pochopil tak, ako chápeme  prstene pri žiadosti o ruku dnes. Arcivojvoda tým vyjadril svoje bohatstvo a moc, čo po ňom zopakovali mnohí ďalší, až sa z toho stala tradícia spomínaná aj v knihách, divadelných hrách a básňach.

Okrem bohatých šľachticov si ich ale nikto iný nemohol dovoliť. Uplynulo ešte niekoľko storočí, kým sa stali všeobecne používanými.

Darovanie  prsteňa na znak úcty a spojenia dvoch životov v jeden je známe už od Staroveku, a aj keď to vtedy ešte nebolo také romantické a nádherné ako dnes, stále predstavuje prísľub manželstva.

Zasnuby

Pochváľte sa nám aký krásny zásnubný prsteň nosíte vy na ruke.

l

Vaši Peter a Lucia

l

Zdroj obrázkov: shutterstock.com