ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER

Svadba po francúzsky: zvyky a tradície

Vydávať sa vo Francúzsku je snom mnohých z nás :). Všetky máme nejaké predstavy ako by to malo prebiehať, ale ak chcete vedieť aká je skutočnosť, čítajte ďalej.

Francuzska svadbaV deň svadby si  nevesta dopraje  dlhý kúpeľ, aby tak zmyla svoj predmanželský život a bývalé lásky. Tradične ženích vyzdvihne nevestu v jej dome a idú spolu na miesto konania obradu. V malých mestách im zvyknú deti hádzať biele stužky do cesty, ktoré nevesta musí prestrihnúť, čo symbolizuje prelomenie všetkých prekážok a zaľúbenci môžu spokojne pokračovať ďalej. V kostole prevoňanom kadidlom a kvetmi pár stojí pod hodvábnym baldachýnom, ktorý slúži na ochranu pred zlými vplyvmi.

Na svadbe je zvykom mať všade množstvo kvetov a čím voňavejšie, tým lepšie. Kvety slúžia na odohnanie zlých duchov a prevoňanie celej svadby. Tento zvyk pochádza zo stredoveku a vtedy  to nikde príliš dobre nevoňalo ;). Najčastejšie sa používajú kvety pomaranča, ktoré symbolizujú prosperitu a plodnosť.

 

Francúzskou alternatívou  svadobnej torty je Croquembouche, pyramída zložená z malých koláčikov plnených krémom. Celý dezert je obliaty karamelom a predstavuje veľkolepý vrchol svadobného menu.

Francuzsky kolacCroquembouche vznikol zo stredovekého zvyku, keď  svadobčania nosili mladomanželom koláče, tie sa potom naskladali na seba do stredu stola. Úlohou nevesty a ženícha bolo sa pobozkať cez všetky koláče a svadobné pečivo tak, aby ich neprevrhli, ak sa im to podarilo znamenalo to, že ich manželstvo bude prosperovať. Niektoré páry dodržiavajú tento zvyk dodnes, ale väčšina neviest sa viac bojí karamelu na svojich šatách ako o prosperujúce manželstvo. Počas svadobnej oslavy, pije pár zo spoločného zdobeného pohára s dvoma uškami  la coupe de marriage, ktorý zvyčajne pochádza z rodinného dedičstva.

Hoci moderné nevesty dnes hádžu svoje kytice, podľa starého francúzskeho zvyku  zo 14. storočia bol nevestin podväzok najžiadanejšou položkou. Zvyčajne bolo úlohou ženíchovho svedka, aby sa podväzok pokúsil ukradnúť … oh la la! V trochu zmenenej verzii je to ženích, ktorý  ho ukradne a potom sa ho snaží predať svojim hosťom.

Poslednou tradíciou večera je tzv. Chiverie, keď sa svadobčania vyberú na miesto svadobnej noci novomanželov a prerušia ju búchaním hrncov a panvíc o seba. Od nevesty a ženícha sa očakáva, že im poskytnú občerstvenie a niečo na pitie predtým ako ich hostia  konečne nechajú  osamote.