ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER

Ako naplánovať eco-friendly svadbu bez plastov

V súčastnosti sa veľa hovorí o tom, ako znečisťujeme našu planétu. Vedci dokonca predpovedajú, že do roku 2050 bude v oceánoch viac plastu ako rýb. Čoraz viac ľudí sa snaží správať šetrnejšie k životnému prostrediu a pribúda stále viac značiek a firiem, ktoré túto iniciatívu podporujú a propagujú. Takto sa pomaly dostávame k našej dnešnej téme, a to svadbe bez použitia plastu. Dá sa to vôbec? 

Všetko to odštartovala svadba vnučky britskej  kráľovnej Alžbety II., princezná Eugénie. Tá pre Vogue potvrdila, že jej svadba bude úplne bez plastov. My sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako môžete mať aj vy takúto svadbu.


Rozlúčka so slobodou

rozlucka so slobodou
zdroj: www.pexels.com

Rozlúčky so slobodou sa môžu premeniť na jednu veľkú záplavu plastu – od jednorázových pohárov a tanierov, cez párty doplnky ako šerpa a závoj pre nevestu až po neslušné slamky, balóny a iné. Ak ste sa pri organizovaní svadby rozhodli byť k našej planéte trochu šetrnejšie, poproste kamarátku, ktorá vám rozlúčku organizuje, aby sa týmto rekvizitám vyhla. Prípadne našla také, ktoré sú vyrobené z recyklovaných surovín.

Svadobné oznámenia a pozvánky

zdroj: www.pexels.com

Mnohé páry si často dávajú navrhovať naozaj krásne dizajny svojich svadobných pozvánok. Tie ale rovnako vyniknú aj v emailovej podobe. Pošlite svojim hosťom namiesto tlačených pozvánok elektronické. Stromy sa vám určite poďakujú 😉 . Ak sa však neviete rozlúčiť s myšlienkou tých tlačených, vyberte si dodávateľa, ktorý má v ponuke ich výrobu z recyklovaného papiera.

Kvety

ekologicke kvety na svadbu
zdroj: www.pexels.com

Málokto si uvedomuje, že kvety sú obrovským zdrojom nepotrebných plastov.  Dôvodom prečo môžeme mať na svadbe naše obľúbené kvety aj napriek tomu, že nie práve ich sezóna je, že sa k nám dovážajú z celého sveta. Aby sa pri prevoze nezničili a zostali čerstvé sú samozrejme balené v plaste a celofáne. Nehovoriac aj o podmienkach v akých sa kvety pestujú, ktoré znamenajú neekologickú záťaž nie len pre planétu ale častokrát ani ľudia, ktorí sa podieľajú na ich pestovaní nemajú úplne ideálne podmienky či plácu. Zájdite radšej na miestny trh alebo si urobte menší prieskum medzi kvetinárstvami vo vašom okolí a vyberte také, ktoré ponúka predovšetkým doma vypestované a sezónne kvety. Namiesto tých exotických, ktoré sú často aj tak predražené. 

Svadobné šaty

sitie svadobnych siat
zdroj: www.pexels.com

Svadobné šaty sú jednou z najdiskutovanejších tém počas príprav na svadbu. Vedeli ste, že aj tie môžu byť zdrojom skrytých plastov? Pri výbere šiat si dobre všímajte zloženie látok, z ktorých sú vyrobené. Snažte sa vyvarovať umelým tkaninám ako polyester a ozdobným flitrovaným aplikáciám. Namiesto toho zvoľte bavlnu, hodváb alebo iný trvalo udržateľný materiál. Ďalším dôležitým bodom je, že nemusia byť vôbec nové. Skúste trochu zaloviť v second handoch. Je vysoko pravdepodobné, že tam nájdete úžasné šaty z kvalitného materiálu, a to za zlomok ceny alebo si dajte upraviť svadobné šaty vašej mamy. Určite ju tým veľmi potešíte.

Ak ani jedna zo spomínaných neprichádza u vás do úvahy a rozhodnete sa svoje pre nové svadobné šaty, preferujte lokálnych dizajnérov, akým je napríklad aj náš salón Peter a Lucia. 🙂

Každá žena chce byť krásna a to nielen vo svoj svadobný deň. Bohužiaľ ,kozmetika je obrovským zdrojom zbytočných plastov. Stačí sa len zamyslieť nad tým do čoho sa balia šampóny sprchové gély alebo make up. Našťastie pre nás už existuje veľké množstvo značiek, ktoré balia svoje produkty do sklenených fliaš alebo nemajú žiaden obal. Skúste napríklad tradičné tuhé mydlá alebo šampóny. Príroda sa vám určite poďakuje ☺.

Hostina

zdroj: www.pexels.com

Vyberte si takú cateringovú firmu, ktorá spolupracuje s lokálnymi dodávateľmi, ktorí poskytujú sezónne suroviny, alebo nakupujú na miestnej farme. Je pravdepodobné, že takéto výrobky nebudú zabalené v zbytočnom množstve plastu. Ďalej nahraďte plastové slamky tými sklenenými, aj tak sú viac šik 😉

Takpovediac čiernou dierou na plasty sú aj nealkoholické nápoje, ktoré sú vo väčšine prípadov balené do plastových fliaš. Pred zajednaním miesta konania vašej hostiny si preverte s majiteľom, či spolupracujú s dodávateľmi, ktorí dokážu poskytnúť nápoje v sklenených vratných fľašiach alebo vyraďte sýtené nápoje úplne. Namiesto nich ponúkajte svojim hosťom len čistú vodu, prípadne limonády ochutené bylinkami a citrónom v štýlových znovupoužiteľných čapovacých nádobách, ktoré navyše krásne vyzerajú.

zdroj: www.pexels.com

Pri dekoráciách je to jednoznačné. Žiadne balóny, papierové servítky, jednorazové stužky alebo iné ozdoby, ktoré sa hneď na druhý deň vyhodia. Buďte kreatívne. Existuje veľa prírodných alebo recyklovateľných dekorácií, ktoré sa dajú opätovne použiť. Napríklad kvety, sviečky alebo ozdobné LED osvetlenie. Prázdne poháre na džem môžu poslúžiť ako vázy na kvety alebo svietniky a okruhliaky sú perfektnou náhradou papierových menoviek na stoly.

Tak čo už ste sa pustili do plánovania? Prajeme vám veľa šťastia a krásnu eko – svadbu bez plastov ☺ .