ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER

10 zaujímavých faktov o svadobných šatách

10 faktov_saty

 

Svadobné šaty sú pre nevestu jednou z najdôležitejších vecí na celej svadbe a každá z nás chce, aby tie jej boli perfektné. Vedeli ste však, že existuje celý rad nezvyčajných vecí, týkajúcich sa svadobných šiat? Pripravili sme pre vás 10 najzaujímavejších:

  1. V starovekí Rimania a Gréci verili, že  závoj skryje nevestu pred diablovým okom  a žiarlivými duchmi. Závoje sa nosili v rôznych farebných prevedeniach.
  2. V dávnych dobách bolo zvykom, aby si každý svadobný hosť odtrhol kúsok z nevestiných svadobných šiat, čo malo mladomanželom priniesť šťastie.
  3. V niektorých východných kultúrach sa biela farba na svadobné šaty nepoužíva, pretože symbolizuje smútok.
  4. Trend bielych svadobných šiat priniesla do západného sveta kráľovná Viktória, ktorá si ich obliekla  v roku 1840 na svoju svadbu s Albertom Sasko-Kobursko-Gothajským, do tej doby  nevesty nosili  svoje najlepšie šaty.
  5. Rímske nevesty si vplietali bylinky do svojich závojov, aby tak odohnali zlo. Bylinky zároveň symbolizovali vernosť a plodnosť.
  6. Svadobné šaty vyrobené v Oriente majú na sebe často vyšité žeriavy, ktoré predstavujú celoživotnú vernosť.
  7. Svadobné šaty monackej kňažnej a módnej ikony svojej doby Grace Kelly zdobila viac ako sto rokov stará čipka.
  8. V Dánsku je zvykom medzi nevestou a ženíchom si navzájom vymeniť svadobný odev, aby tak zmiatli zlých duchov.
  9. Viac ako 56 % neviest využíva Pinterest na inšpiráciu a hľadanie svojich vysnívaných svadobných šiat.
  10. Najdlhšia svadobná vlečka na svete meria takmer 3 km. Vyrobená bola v Rumunsku na objednávku módneho domu Andree Salon, pri príležitosti konania svadobného  veľtrhu. Vlečku šilo desať krajčírok sto dní a stála neuveriteľných 5580 eur.